
Aktualności
-
DROGA HAMOWANIA
Kierowcy doskonale wiedzą, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Im większa prędkość, tym potrzeba więcej czasu na jej wytracenie. Jednak to co wiemy – to jedno, a inaczej wszystko wygląda w praktyce. Jeździmy zbyt szybko, przez co nie jesteśmy w stanie nawet przewidzieć, w którym miejscu samochód się zatrzyma. Prędkość ma znaczący wpływ na drogę hamowania, ale czy tylko prędkość (?)
Dodano: 15.01.2021 -
SPEED – PODSUMOWANIE 2020
Przez okrągły rok policjanci warszawskiej „drogówki” z GRUPY SPEED działali na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ujawnili ponad 25 tys. wykroczeń! Nałożyli prawie 23 tys. mandatów karnych i zatrzymali prawie 3,5 tys. praw jazdy!
Dodano: 15.01.2021 -
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.
Dodano: 15.01.2021 -
ZIMA W MIEŚCIE
Policjanci z warszawskiej „drogówki”, w czasie COVID-u, edukują Z ZACHOWANIEM WSZELKICH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI – prowadzą zajęcia na temat bezpiecznego zachowania na drodze oraz przygotowują do egzaminów na kartę rowerową. Mundurowi cały czas zachęcają również do współpracy chętne placówki oświatowe do zorganizowania spotkań on-line.
Dodano: 11.01.2021 -
NIEBEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ
Rażącego złamania przepisów ruchu drogowego dopuścił się kierujący Volkswagenem, który w obszarze zabudowanym, pędził aż 131 km/h.
Dodano: 05.01.2021 -
FERIE ZIMOWE 2021
Ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W tym czasie wciąż będą obowiązywać obostrzenia związane z COVID-19. W związku z obostrzeniami tylko dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej będą mogły skorzystać z zorganizowanego wypoczynku i uczestniczyć w półkoloniach organizowanych głównie przez szkoły.
Dodano: 04.01.2021 -
ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Białej, ale bezpiecznej - szerokiej drogi. Tyle powrotów, ile wyjazdów. Świąt pachnących choinką i piernikami, spędzonych w gronie najbliższych w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Wszelkiej pomyślności, wiary i optymizmu w nadchodzącym Nowym 2021 Roku.
Dodano: 22.12.2020 -
PASY BEZPIECZEŃSTWA - CO WARTO WIEDZIEĆ ?
Kto powinien zapinać pasy, a kto jest zwolniony z tego obowiązku? Lekceważąc przepisy ruchu drogowego możemy nie tylko otrzymać mandat karny, ale również narażamy się na obrażenia ciała podczas zdarzenia drogowego…
Dodano: 18.12.2020 -
„odBLASKi NA MASKI”
Dziś w godzinach porannych, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, odbyła się inauguracja akcji odBLASKi NA MASKI, której współorganizatorami są Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Automobilklub Polski. Policjanci z warszawskiej drogówki rozdawali pieszym „odblaskowe maseczki” przypominając tym samym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych jak również maseczek ochronnych.
Dodano: 16.12.2020 -
ZIMA NA DRODZE - ZADBAJ O DOBRĄ WIDOCZNOŚĆ
Odśnieżenie i przygotowanie samochodu do jazdy zajmuje tylko chwilę, ale jest bardzo ważne. Żaden z kierowców nie wyruszy w trasę bez powietrza w oponach, czy paliwa w baku. A co z "zadbanymi" szybami? O ile w lecie nie ma z tym problemów, o tyle zimą trzeba poświęcić trochę uwagi, aby spełnić wymogi prawne.
Dodano: 11.12.2020 -
PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO ZIMY – część 2 SPRAWNE OŚWIETLENIE
Światła samochodu, mają wpływ na bezpieczeństwo. Dbanie o sprawność i czystość oświetlenia, to obowiązek każdego kierowcy. Poruszając się niesprawnym autem narażamy nie tylko siebie, ale też innych. Właściciel „czterech kółek” ma wpływ na to, w jakim stanie jest jego pojazd i decydując się na podróż niesprawnym samochodem, może ponieść konsekwencje za swój (zły) wybór…
Dodano: 04.12.2020 -
NIEbezpieczna JAZDA za 1000 złotych i 16 punktów
Na taką karę „zasłużył” kierujący samochodem marki Audi, który w rażący sposób naruszył zasady ruchu drogowego. Jechał Wybrzeżem Gdyńskim w Warszawie z prędkością 148 km/h na odcinku, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.
Dodano: 03.12.2020 -
PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO ZIMY – część 1 ZMIEŃ OPONY
Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sama wymiana opon z letnich na zimowe nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa! Dlatego w kolejnych artykułach będziemy przypominać o kilku zasadach, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
Dodano: 27.11.2020 -
ENCYKLOPEDIA DROGOWA
Zachęcamy do odwiedzania nowego bloku tematycznego pn. „ENCYKLOPEDIA DROGOWA”, który znajduje się na stronie WRD KSP w zakładce PROFILAKTYKA. Policjanci warszawskiej „drogówki” umieszczać tam będą artykuły o zasadach dotyczących kierujących oraz pieszych poruszających się po drodze. Znajdziemy tam przydatne informacje na temat przepisów ruchu drogowego.
Dodano: 27.11.2020 -
SPRAWDŹ UPRAWNIENIA KIEROWCY NA STRONIE GOV.PL
Już niedługo polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Od 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które znoszą obowiązek posiadania tego dokumentu.
Dodano: 24.11.2020 -
BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA JESIENIĄ
Czy w listopadzie motocyklista może podróżować bezpiecznie? Oczywiście, że tak. Musimy tylko pamiętać, że warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ no to, co dzieje się na drodze. W dniu 24 listopada 2020 roku policjanci warszawskiej „drogówki” przeprowadzą działania kontrolno – prewencyjne pod kryptonimem „BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA JESIENIĄ”. Mówimy, że nie ma złej pogody – jest tylko źle ubrany motocyklista. Ale czy „dobry strój” wystarczy, aby uniknąć zdarzenia…?
Dodano: 23.11.2020 -
BEZPIECZNY WEEKEND
Piątek, piąteczek, piątunio… co tydzień wszyscy czekamy na weekend, na dzień wolny od pracy. Chcemy odpocząć i nabrać sił po pracowitym tygodniu. Większość z Nas w obecnej sytuacji pozostanie w domach, natomiast nie wszyscy. Część osób wyjedzie i spędzi swój wolny czas poza domem. Zaplanujmy podróż w taki sposób, aby nigdzie nie trzeba było się spieszyć. Pośpiech na drodze jest złym doradcą…
Dodano: 20.11.2020 -
PRYPOMINAMY O MOŻLIWOŚCI DOKONANIA BEZPŁATNEGO PRZEGLĄDU OŚWIETLENIA POJAZDU
W dniu 21 listopada 2020 r, w ramach ogólnopolskiej kampanii pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, odbędzie się „dzień otwarty” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów oraz należących do Holdingu Polskiego Związku Motorowego. Na wszystkich wymienionych stacjach, a także innych stacjach, które zgłosiły chęć włączenia się w akcję, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich samochodach.
Dodano: 20.11.2020 -
KARETKI „COVIDOWE” W KORYTARZU ŻYCIA
Na drodze często widzimy pojazdy jadące na sygnałach uprzywilejowania. W obecnym czasie koronawirusa spotykamy karetki częściej niż zwykle. Każdy kierowca z uprzywilejowanego pojazdu jedzie z myślą ratowania czyjegoś życia, bądź zdrowia. Wszyscy razem mamy wpływ na to jak szybko dojedzie na miejsce. Pamiętajmy, blokując i uniemożliwiając przejazd takiemu pojazdowi, wydłużamy jego czas dojazdu.
Dodano: 16.11.2020 -
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - 15 listopada 2020
W każdą trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Zainicjowany został w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych i ma przypominać, że na drogach giną "zwykli" ludzie. Ich najbliżsi doznają wówczas traumatycznych przeżyć, które niejednokrotnie pozostawiają swoje piętno do końca życia i powinni być również traktowani jako ofiary wypadków drogowych.
Dodano: 13.11.2020
Polecamy
-
Zasady uzyskiwania karty rowerowej
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi uzyskiwania kart rowerowych przygotowanie do "egzaminu" na kartę rowerową oraz samo sprawdzenie umiejętności powinno odbywać się w szkole podstawowej (dla uczniów, którzy ukończyli 10 lat) oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub specjalistycznym ośrodku szkolenia kierowców (dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej). Policjanci pomagają w przygotowaniu oraz egzaminowaniu chętnych do uzyskania "pierwszego prawa jazdy".
-
PROFILAKTYKA ON-LINE
Każdego dnia policjanci z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach na terenie działania garnizonu stołecznego. Wszystkie zajęcia odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Funkcjonariusze dbają o to, aby uczestnicy ruchu drogowego, pomimo zaistniałej sytuacji, nadal czuli się bezpiecznie. Mundurowi zapraszają również do współpracy placówki oświatowe chętne do zorganizowania spotkań on-line.
Ruch drogowy
-
KORYTARZ ŻYCIA I JAZDA NA "SUWAK" - ZMIANY W USTAWIE PRAWO O RUCHU DROGOWYM
6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).
-
Do czego pasy bezpieczeństwa?
Pierwsze trzypunktowe pasy bezpieczeństwa zostały zamocowane w samochodach marki Volvo w 1967 roku. Wymyślone w Szwecji przez inżyniera Nilsa Bohlina uratowały wiele istnień ludzkich. Obowiązek używania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach poza obszarem zabudowanym został wprowadzony w Polsce w 1983 roku. Od roku 1991 obowiązek używania pasów mają wszyscy pasażerowie na każdych drogach.
-
NOWE PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Od 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Od poniedziałku każdy kierowca ma obowiązek posiadania przy sobie i okazania na żądanie uprawnionego organu tylko i wyłącznie dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem. W związku z tym, w przypadku uczestniczenia w kolizji drogowej (wypadku, w którym nie ma zabitych lub rannych) przypominamy, że zgodnie z art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany podać m.in. swoje dane personalne, dane o pojeździe oraz ubezpieczeniu OC bez konieczności wzywania Policji.
-
JEZDNIA - do jeżdżenia, CHODNIK - do chodzenia, DROGA DLA ROWERÓW
Takie proste stwierdzenia, ale dla niektórych trudne do zapamiętania. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące poruszania się rowerzystów, z którymi jednak powinien zapoznać się KAŻDY z uczestników ruchu drogowego. Tylko rowerzysta może jechać po drodze dla rowerów. Pieszy, samochód ani motorower czy motocykl nie mogą się tam poruszać. Jeżeli nie ma drogi dla rowerów - rowerzysta jedzie pasem ruchu dla rowerów albo jezdnią. Chodnikiem tylko w wyjątkowych przypadkach.
-
Kolizja, wypadek - i co dalej?
W 2017 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji interweniowali na miejscu 29.138 kolizji drogowych. Wiele z nich mogło obyć się bez pomocy policjantów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli na miejscu nie ma osób rannych bądź zabitych, uczestnicy zdarzenia drogowego wymieniają się między sobą danymi (tzw. oświadczenie). Całkiem inaczej wygląda sytuacja, jeżeli któryś z uczestników zdarzenia źle się poczuł i trzeba wezwać na miejsce pogotowie.
-
SUROWSZE KARY DLA PIRATÓW DROGOWYCH OD 1 CZERWCA 2017 ROKU
Ustawa, która weszła w życie 1 czerwca wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.