Aktualności
-
SEZON MOTOCYKLOWY 2021
Wyższa temperatura, ładniejsza pogoda i coraz lepsze warunki drogowe - to dobry moment na otwarcie sezonu motocyklowego. Należy jednak pamiętać, że jest to jednocześnie niebezpieczny okres w roku dla pasjonatów jednośladów. Wiosenne rozkojarzenie, zwyczajne odzwyczajenie się od motocykla po zimie - to częste przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocyklistów na początku sezonu.
Dodano: 22.04.2021 -
MOTOCYKLISTA PĘDZĄCY 176 KM/H TRAFIŁ NA WARSZAWSKĄ GRUPĘ „SPEED”
Policjanci z warszawskiej „drogówki” działający w ramach grupy „SPEED” namierzyli pędzącego motocyklistę. Kierujący jechał z prędkością 176 km/h na obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Po zatrzymaniu motocyklisty okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania danym pojazdem.
Dodano: 20.04.2021 -
PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ "BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021"
16 kwietnia 2021 r. na terenie działania Komendy Stołecznej Policji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021”. Nadrzędnym celem działań jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków drogowych przez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. W trakcie działań ujawniono 863 wykroczenia popełnione przez kierujących, z czego aż 666 polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości.
Dodano: 19.04.2021 -
EUROPEJSKI DZIEŃ KONTROLI PRĘDKOŚCI
16 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Dlatego też w dniu dzisiejszym na terenie działania Komendy Stołecznej Policji będą prowadzone działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021”.
Dodano: 16.04.2021 -
PONAD 50% „MASY” WIĘCEJ !!!
W dniu dzisiejszym policjanci warszawskiej „drogówki” patrolując jedną z ulic stolicy zauważyli pojazd ciężarowy marki Mercedes, który już na pierwszy rzut oka wydawał się przeładowany. W związku z tym funkcjonariusze skierowali pojazd na wagę. Po zważeniu okazało się, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu została przekroczona aż o 58,9 %. Kierowca wykonywał transport drogowy rzeczy przewożąc odpady w postaci gliny pomieszanej z piaskiem.
Dodano: 15.04.2021 -
BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021
16 kwietnia 2021 r. na terenie działania Komendy Stołecznej Policji będą prowadzone działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021”. Nadrzędnym celem działań jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków drogowych przez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.
Dodano: 15.04.2021 -
”ROZBITEK” NA TRASIE S8
Kierowca rozbitego Renaulta był zaskoczony, że został zatrzymany do kontroli przez warszawską drogówkę. Mężczyzna nie zdawał sobie sprawy, że poruszając się rozbitym pojazdem stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Nieodpowiedzialny kierowca za jazdę niesprawnym samochodem został ukarany mandatem karnym. Ponadto policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy.
Dodano: 15.04.2021 -
"PRZEWOZY 2021"
W dniu 13 kwietnia br. policjanci warszawskiej „drogówki” przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej działania „Przewozy 2021”. Działanie ukierunkowane były na kontrolę przedsiębiorców wykonujących transport drogowy osób na terenie m. st. Warszawy.
Dodano: 14.04.2021 -
SPEED - PODSUMOWANIE I KWARTAŁ 2021
Grupa "SPEED" została powołana, żeby dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie do walki z piractwem drogowym, nie tylko związanym z nielegalnymi wyścigami, a również z takim codziennym. Policjanci dysponujący nowoczesnymi radiowozami studzą zapędy kierowców, którzy nie stosują się obowiązujących przepisów.
Dodano: 13.04.2021 -
PROFILAKTYKA – I KWARTAŁ 2021
Z uwagi na trwającą od ponad roku pandemię policjanci warszawskiej „drogówki” nadal prowadzą zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w formie on-line. Zajęcie prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych form przekazu jakimi są Microsoft Teams, Zoom czy też Google Meet. W trakcie spotkań policjanci wykorzystują autorskie prezentacje multimedialne, filmiki czy też różnego rodzaju spoty.
Dodano: 09.04.2021 -
"PRZEWOZY 2021"
Policjanci warszawskiej „drogówki” przeprowadzili działania „Przewozy 2021”, które były ukierunkowane na kontrolę przedsiębiorców wykonujących transport drogowy osób na terenie m. st. Warszawy. Podczas prowadzonych działań policjanci kontrolowali autobusy, ciężarówki i pojazdy TAXI, którymi przewożone były osoby i rzeczy. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, dokumenty uprawniające do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego, jak również stan trzeźwości kierowców.
Dodano: 08.04.2021 -
BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021
Policjanci ruchu drogowego na terenie garnizonu stołecznego przeprowadzili działania „Bezpieczna prędkość 2021”. W ich trakcie ujawnili 761 wykroczeń popełnionych przez kierujących, z czego aż 600 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości!!!
Dodano: 07.04.2021 -
ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych. Pełnych nadziei i miłości oraz wiary w lepsze jutro. Świąt spędzonych w gronie najbliższych, w ciepłej, rodzinnej atmosferze, dających spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Dodano: 31.03.2021 -
„PRZEWOZY 2021”
W dniu 30.03.2021 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej przeprowadzili działania ukierunkowane na kontrolę przedsiębiorców wykonujących transport drogowy osób oraz kierujących pojazdami TAXI na terenie m.st. Warszawy.
Dodano: 31.03.2021 -
RUSZYŁY SZCZEPIENIA POLICJANTÓW WARSZAWSKIEJ „DROGÓWKI”.
W szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym 24 marca br. odbyła się inauguracja procesu szczepień służb mundurowych przeciw Covid-19. Jedni z pierwszych szczepionkę przyjęli m. in. funkcjonariusze, których obecność na stołecznych drogach jest niezbędna, czyli policjanci warszawskiej „drogówki”.
Dodano: 31.03.2021 -
PRZY POLICJI NA CZERWONYM...
Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle jest jednym z najgroźniejszych wykroczeń drogowych. Jednak znaczna część kierowców nic sobie z tego nie robi. Przejazd przez skrzyżowanie na tzw. „późnym żółtym” jest zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym i nie ma na to żadnego usprawiedliwienia.
Dodano: 30.03.2021 -
BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021
29 marca 2021 r. na terenie działania Komendy Stołecznej Policji będą prowadzone działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021”. Nadrzędnym celem działań jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków drogowych przez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.
Dodano: 28.03.2021 -
PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ – ON-LINE…
Trwająca od ponad roku pandemia uniemożliwiła spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach. Dlatego też aby nie tracić cennego czasu policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, każdego dnia spotykają się z dziećmi na zajęciach on-line. W chwili obecnej są to przeważnie zajęcia mające na celu przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową.
Dodano: 26.03.2021 -
KARETKI POGOTOWIA W KORYTARZU ŻYCIA
Na drodze często widzimy pojazdy jadące na sygnałach uprzywilejowania. W obecnym czasie koronawirusa spotykamy karetki częściej niż zwykle. Każdy kierowca z uprzywilejowanego pojazdu jedzie z myślą ratowania czyjegoś życia, bądź zdrowia. Wszyscy razem mamy wpływ na to jak szybko dojedzie na miejsce. Pamiętajmy, blokując i uniemożliwiając przejazd takiemu pojazdowi, wydłużamy jego czas dojazdu.
Dodano: 25.03.2021 -
WYDZIAŁ RUCHU DROGOWEGO KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI
Dbanie o bezpieczeństwo na drogach Warszawy, nadzorowanie płynności ruchu drogowego oraz reagowanie na popełniane przestępstwa i wykroczenia to główne zadania Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. I choć w ponad 90-letniej historii Policji ruchu drogowego w Warszawie wielokrotnie zmieniały się jej siedziba, struktura i stan liczebny to główne zadania pozostały bez zmian.
Dodano: 24.03.2021
Polecamy
-
Zasady uzyskiwania karty rowerowej
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi uzyskiwania kart rowerowych przygotowanie do "egzaminu" na kartę rowerową oraz samo sprawdzenie umiejętności powinno odbywać się w szkole podstawowej (dla uczniów, którzy ukończyli 10 lat) oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub specjalistycznym ośrodku szkolenia kierowców (dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej). Policjanci pomagają w przygotowaniu oraz egzaminowaniu chętnych do uzyskania "pierwszego prawa jazdy".
-
PROFILAKTYKA ON-LINE
Każdego dnia policjanci z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach na terenie działania garnizonu stołecznego. Wszystkie zajęcia odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Funkcjonariusze dbają o to, aby uczestnicy ruchu drogowego, pomimo zaistniałej sytuacji, nadal czuli się bezpiecznie. Mundurowi zapraszają również do współpracy placówki oświatowe chętne do zorganizowania spotkań on-line.
Ruch drogowy
-
KORYTARZ ŻYCIA I JAZDA NA "SUWAK" - ZMIANY W USTAWIE PRAWO O RUCHU DROGOWYM
6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).
-
Do czego pasy bezpieczeństwa?
Pierwsze trzypunktowe pasy bezpieczeństwa zostały zamocowane w samochodach marki Volvo w 1967 roku. Wymyślone w Szwecji przez inżyniera Nilsa Bohlina uratowały wiele istnień ludzkich. Obowiązek używania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach poza obszarem zabudowanym został wprowadzony w Polsce w 1983 roku. Od roku 1991 obowiązek używania pasów mają wszyscy pasażerowie na każdych drogach.
-
NOWE PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Od 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Od poniedziałku każdy kierowca ma obowiązek posiadania przy sobie i okazania na żądanie uprawnionego organu tylko i wyłącznie dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem. W związku z tym, w przypadku uczestniczenia w kolizji drogowej (wypadku, w którym nie ma zabitych lub rannych) przypominamy, że zgodnie z art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany podać m.in. swoje dane personalne, dane o pojeździe oraz ubezpieczeniu OC bez konieczności wzywania Policji.
-
JEZDNIA - do jeżdżenia, CHODNIK - do chodzenia, DROGA DLA ROWERÓW
Takie proste stwierdzenia, ale dla niektórych trudne do zapamiętania. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące poruszania się rowerzystów, z którymi jednak powinien zapoznać się KAŻDY z uczestników ruchu drogowego. Tylko rowerzysta może jechać po drodze dla rowerów. Pieszy, samochód ani motorower czy motocykl nie mogą się tam poruszać. Jeżeli nie ma drogi dla rowerów - rowerzysta jedzie pasem ruchu dla rowerów albo jezdnią. Chodnikiem tylko w wyjątkowych przypadkach.
-
Kolizja, wypadek - i co dalej?
W 2017 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji interweniowali na miejscu 29.138 kolizji drogowych. Wiele z nich mogło obyć się bez pomocy policjantów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli na miejscu nie ma osób rannych bądź zabitych, uczestnicy zdarzenia drogowego wymieniają się między sobą danymi (tzw. oświadczenie). Całkiem inaczej wygląda sytuacja, jeżeli któryś z uczestników zdarzenia źle się poczuł i trzeba wezwać na miejsce pogotowie.
-
SUROWSZE KARY DLA PIRATÓW DROGOWYCH OD 1 CZERWCA 2017 ROKU
Ustawa, która weszła w życie 1 czerwca wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.