WARSZAWSKA GRUPA SPEED W AKCJI - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

WARSZAWSKA GRUPA SPEED W AKCJI

Grupa SPEED to specjalna grupa policjantów ruchu drogowego, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wszystkim uczestników ruchu drogowego. Walka z nielegalnymi wyścigami na ulicach miast oraz codziennym piractwem drogowym to priorytet policjantów warszawskiej „drogówki”. Do tego celu funkcjonariusze wykorzystują nowoczesne radiowozy i skutecznie studzą zapędy tych kierowców, którzy nie stosują się obowiązujących przepisów.

Niebezpieczne i agresywne zachowania zmotoryzowanych, od ponad dwóch lat  są ujawniane przez policjantów warszawskiej  grupy „SPEED”. W skład grupy weszli najlepsi i najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Wyposażeni w szybkie i nowoczesne radiowozy z videorejestratorami zwalczają agresywne zachowania na drodze, które powodują śmiertelne zagrożenie nie tylko dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Od 1 stycznia do 31 lipca 2021 roku policjanci z warszawskiej grupy „SPEED” skontrolowali 23110 kierujących pojazdami, gdzie ujawniono 20482 wykroczeń. Za samo przekroczenie dopuszczalnej prędkości policjanci nałożyli aż 17649 mandatów karnych. Natomiast 2388 kierujących pojazdami straciło prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na obszarze zabudowanym. Zatrzymano 581 dowodów rejestracyjnych, z czego aż 353 za zły stan techniczny pojazdu. Funkcjonariusze pouczyli 1488 kierujących i skierowali 153 wniosków o ukaranie do Sądu. Ponadto ujawniono 152 przestępstwa karne – w większości było to prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Jazda z dużą prędkością stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego - szczególnie tych „niechronionych” jakimi są piesi, rowerzyści czy poruszający się hulajnogami itp.

 

Pamiętajmy, że prędkość ma decydujące znaczenie dla rodzaju i rozmiaru
obrażeń uczestników wypadku drogowego!