Sygnalizator i strzałka kierunkowa - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Sygnalizator i strzałka kierunkowa

Data publikacji 19.11.2014

Czy wszyscy kierowcy znają przepisy? Obserwując zachowania na drogach można odnieść wrażenie, że niektóre przepisy nie są znane bądź są ignorowane. Do warszawskiej „drogówki” często wpływają zgłoszenia dotyczące niestosowania się do sygnalizatora kierunkowego S-3 na skrzyżowaniu ulic Wybrzeże Gdańskie x Sanguszki. Przypominamy, że przy zielonej strzałce i strzałce kierunkowej do skręcania zabrania się zawracania.

Stosowanie znaków i sygnałów drogowych reguluje Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Namalowana na pasie ruchu strzałka kierunkowa do skręcania P-8b nakazuje skręcenie w lewo. 

Jeżeli jest umieszczona na lewym skrajnym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 „zakaz zawracania” lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3. Jeżeli znajdujemy się na pasie ruchu, z którego dozwolona jest jazda w lewo, a ponadto jest sygnalizator świetlny ze strzałką w lewo – nie możemy w tym miejscu zawracać. Za takie wykroczenie policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 250 zł i przypisać do konta kierowcy 5 punktów karnych.