Podsumowanie działań "Bezpieczni po zmroku" - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Podsumowanie działań "Bezpieczni po zmroku"

Data publikacji 29.12.2016

Od 26 października policjanci ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzili działania pod nazwą "Bezpieczni po zmroku". Ich głównym celem było zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa pieszych poruszających się bez elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. W wyniku prowadzonej akcji ujawniono ponad 680 wykroczeń, z czego prawie połowa dotyczyła właśnie nieużywania elementów odblaskowych. Ponad 1100 osób otrzymało od policjantów opaski i zawieszki odblaskowe.

Okres jesienno-zimowy to czas niebezpieczny - szczególnie dla pieszych. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Pośpiech, często telefon w ręku i słuchawki na uszach to elementy, które również znacznie pogarszają bezpieczeństwo pieszych na drodze. Zagrożenie rośnie zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się poboczem lub jezdnią. Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości około 150 metrów Daje to kierowcy możliwość podjęcia właściwej reakcji pozwalającej na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

Dlatego też policjancji garnizonu stołecznego prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Bezpieczni po zmroku". Miały one uświadomić pieszym, jak duży mają wpływ na swoje bezpieczeństwo oraz, że elementy odblaskowe mogą ratować życie i zdrowie. Policjanci nałożyli prawie 600 mandatów karnych, a w 81 przypadkach zastosowali pouczenia.