Uwaga na "PRĘDKOŚĆ" - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Uwaga na "PRĘDKOŚĆ"

Data publikacji 17.10.2017

W poniedziałek w całym kraju odbyły się działania "PRĘDKOŚĆ". Ich celem jest wyeliminowanie z ruchu jak największej liczby kierujących, którzy lekceważą ograniczenia prędkości. 20% wypadków drogowych, do których dochodzi na terenie Warszawie, spowodowanych jest przez kierujących, którzy niedostosowują prędkości do warunków ruchu. Dlatego też, poza codziennym zwracaniem uwagi na kierowców mających "za ciężką nogę", policjanci realizują cykliczne, ogólnopolskie działania "Prędkość".

Co 5 wypadek drogowy ma miejsce dlatego, że kierowcy jeżdżą za szybko. Im większa prędkość, tym cięższe skutki ewentualnego zderzenia pojazdów lub potrącenia pieszego. Niestety z doświadczeń policjantów ruchu drogowego wynika, że kierujący bardzo często lekceważą ten problem, tłumacząc się ciągłym pośpiechem. Ma to bezpośrednie przełożenie na liczbę wypadków drogowych i osób rannych. Konieczność prowadzenia działań potwierdzają wyniki akcji prowadzonych w ubiegłym miesiącu na terenie garnizonu warszawskiego. 3 września policjanci ujawnili 582 przekroczenia dopuszczalnych predkości, a 25 września takich wykroczeń ujawniono 789.
Poza "zmasowanymi" działaniami, policjanci w trakcie codziennej służby również kontrolują sposób przestrzegania ograniczeń prędkości. Poza stosowaniem wobec sprawców wykroczeń mandatów karnych, zatrzymują prawa jazdy osobom, które w obszarze zabudowanym przekraczają prędkość o więcej niż 50 km/h. Od początku roku do końca września za to wykroczenie w samej Warszawie policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawie 1.500 uprawnień do kierowania pojazdami. Natomiast na terenie działania Komendy Stołecznej Policji zostało za to zatrzymanych na 3 miesiące ponad 3.600 praw jazdy.