"NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO" BEZ WAKACJI - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

"NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO" BEZ WAKACJI

Data publikacji 16.07.2018

W czasie wakacji na drogach można zauważyć więcej osób pieszych i korzystających z rowerów. Nazywani są "niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego", ponieważ (w odróżnieniu od kierowców i pasażerów samochodów) nie osłania ich żadna "klatka bezpieczeństwa" kiedy dojdzie do wypadku drogowego. Dlatego policjanci ruchu drogowego przykładają szczególną uwagę do dbania o bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg.

12 lipca br. odbyły się ogólnopolskie działania pod nazwą "NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO", w trakcie których policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów oraz przestrzeganie przepisów przez niezmotoryzowanych. Na terenie garnizonu stołecznego tylko w trakcie tych jednych działań stwierdzono aż 85 nieprawidłowych zachowań kierowców w stosunku do pieszych i 21 - w stosunku do rowerzystów. Jednocześnie kierujący jednośladami naruszyli przepisy w 40 przypadkach, a piesi - w 101.

Najczęściej stwierdzanymi wykroczeniami było przechodzenie przez pieszych w miejscach niedozwolonych (ponad 65% ujawnionych wykorczeń pieszych). Takie nierozważne zachowanie może doprowadzić do nieszczęścia, ponieważ kierowcy niespodziewając się pieszego na jezdni, mogą nie zdążyć z reakcją i wówczas może dojść do wypadku.

Policjani warszawskiej "drogówki" monitorują stan bezpieczeństwa grup najbardziej zagrożonych wypadkami drogowymi nie tylko w trakcie działań ogólnopolskich, ale również w trakcie codziennej służby. Analiza zdarzeń drogowych mających miejsce w Warszawie w pierwszym półroczu 2018 roku wykazała, że ilość wypadków drogowych z winy pieszego wzrosła o 24, a osób rannych o 27, natomiast liczba osób zabitych zmalała o 2 osoby. Z tego powodu policjanci nie będą ustawać w wysiłkach zmierzających do uświadomienia pieszym, jak duży wpływ mają oni sami na swoje bezpieczeństwo na drogach. Jednocześnie kierowcy samochodów cały czas muszą mieć świadomość, że policjanci będą zwracać baczną uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy nimi a "niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego", zwłaszcza w miejscach przecięcia dróg pojazdów, pieszych i rowerzystów.

tekst: asp. szt. Paweł Przestrzelski