Za duża PRĘDKOŚĆ - podsumowanie działań - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Za duża PRĘDKOŚĆ - podsumowanie działań

Data publikacji 13.09.2018

Wczoraj na terenie całego kraju prowadzone były działania pod nazwą "PRĘDKOŚĆ". Policjanci "drogówki" baczniej niż zwykle przyglądali się jak respektowane są ograniczenia prędkości. Na terenie garnizonu stołecznego stwierdzono, że kierujący aż 610 pojazdami "pozwolili sobie" na szybszą jazdę niż dopuszczalna. Biorąc pod uwagę fakt, że nadmierna prędkość od lat należy do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy uznać, że 610 kierujących lekceważy życie swoje i innych.

Prędkość zawsze ma wpływ na stopień ciężkości obrażeń ciała osób uczestniczących w wypadkach drogowych. Ideałem jest oczywiście "wizja zero", gdzie w ogóle nie dochodzi do zdarzeń drogowych. Ponieważ cały czas zmierzamy do wyeliminowania wypadków z polskich dróg, ale jednak mają one miejsce, należy robić wszystko, aby zminimalizować ich skutki. Każdy powinien sobie zdawać sprawę, że inaczej zareaguje jego ciało, jeżeli będzie znajdował się w samochodzie jadącym 40-50 km/h i uderzy np. w przeszkodę, a inaczej - jeżeli prędkość będzie oscylowała w granicach 90-100 km/h. Jeszcze większe znaczenie ma rozwijana prędkość w przypadku kontaktu pojazdu z ciałem pieszego!

Policjanci apelują do każdego o rozwagę na drodze. Również do kierowców - zmniejszenie prędkości wbrew pozorom nie opóźni zbytnio dotarcie na miejsce przeznaczenia - a może znacząco poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

opracował: asp. szt. Paweł Przestrzelski
                SPS WRD KSP