Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH - 18 listopada 2018 r.

Data publikacji 18.11.2018

W każdą trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Zainicjowany został w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych i ma przypominać, że na drogach giną "zwykli" ludzie. Ich najbliżsi doznają wówczas traumatycznych przeżyć, które niejednokrotnie pozostawiają swoje piętno do końca życia i powinni być również traktowani jako ofiary wypadków drogowych. W 2017 roku na drogach Polski zginęło 2831 osób, a rannych zostało prawie 40 tysięcy ludzi.

Według raportów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na całym świecie w wyniku wypadków drogowych śmierć ponosi około 1.300.000 osób. Na drogach Europy ofiar śmiertelnych wypadków drogowych notuje się rocznie około 25.500. Do tych "cyferek" należy dodać najbliższych (rodziców, współmałżonków, dzieci), które nie są bezpośrednimi ofiarami wypadków drogowych, ale skutki tych zdarzeń wpływają na ich dalsze życie.

Prowadzone programy i działania profilaktyczne, prewencyjne i represyjne mają doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków drogowych, przede wszystkim - ich ofiar. Jednak największy wpływ na stan bezpieczeństwa ma KAŻDY uczestnik ruchu drogowego. W Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych skierujmy swoje myśli w stronę wszystkich, którzy doznali cierpień na drogach i zastanówmy się, co każdy może dać z siebie, aby było bezpieczniej.

opracował: asp. szt. Paweł Przestrzelski, SPS WRD KSP