KIEROWCO! PIESZY! Uważaj na ...!!! - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

KIEROWCO! PIESZY! Uważaj na ...!!!

Data publikacji 08.02.2019

Styczeń okazał się bardzo niebezpiecznym miesiącem dla pieszych. Na drogach garnizonu stołecznego zginęło 10 osób pieszych, a 47 doznało obrażenia ciała. Do przeważającej większości tych wypadków doszło na skutek ich nierozważnego zachowania. Przechodzenie w miejscu do tego niewyznaczonym, przebieganie, nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze "grzechy" pieszych. Do tego roztargnienie, ciemne ubranie, kaptury i słuchawki w uszach - to najkrótsza droga do nieszczęścia.

Na drogach WSZYSTKICH obowiązuje zachowanie ostrożności. Dbanie o bezpieczeństwo stanowi nieodłączny element całego życia. Jest ono niesłychanie ważne w trakcie poruszania się po drogach.

Piesi należą do grupy "niechronionych uczestników ruchu drogowego". Oznacza to, że nie chroni ich żadna "karoseria", nie noszą "kasków". Dlatego w momencie wypadku drogowego, ich życie jest narażone na wielkie niebezpieczeństwo. To na nich samych, w przeważającej większości, leży obowiązek zadbania o to, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Podstawowe zasady bezpieczeństwa przekazywane są już najmłodszym i muszą być kształtowane przez wiele lat. Zatrzymanie się przed jezdnią, rozejrzenie w lewo, prawo i lewo to naprawdę niedużo. Jeżeli do tego osoba uświadomi sobie, że samochód nie zatrzyma się w miejscu i trzeba kierowcy "się pokazać" oraz "dać czas do zatrzymania", to wielu wypadków będzie można uniknąć.

Kierowcy są sprawcami 93% wypadków drogowych, do których dochodzi na terenie Warszawy. Nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych to druga (po nieudzieleniu pierwszeństwa przejazdu) najczęstsza przyczyna wypadków drogowych spowodowanych przez tę grupę użytkowników dróg. Kierujący muszą zwracać szczególną uwagę na pieszych znajdujących się na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu. Jednak nic nie zwalnia użytkowników aut z obowiązku zwracania uwagi na osoby piesze również poza tymi miejscami. Rozwaga, skupienie na drodze, jazda z bezpieczną prędkością - to proste elementy, które mogą przyczynić się do uratowania wielu istnień ludzkich.

Policjanci ruchu drogowego wciąż monitorują zachowanie pieszych i kierowców. Działania te zostaną nasilone zwłaszcza w miejscach niebezpiecznych dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego.

opracował: asp. sztab. Paweł Przestrzelski
                  SPS WRD KSP