Dojedź(MY) bezpiecznie do celu - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Dojedź(MY) bezpiecznie do celu

Data publikacji 25.01.2019

Dla uczniów z rejonu Mazowsza ferie zaczynają się już w najbliższy poniedziałek. Duża część dzieci wraz z rodzicami uda się na zimowy wypoczynek swoimi samochodami. Policjanci nie ustają w apelowaniu o rozwagę i dobre przygotowanie do podróży. Obowiązek przygotowania pojazdu do drogi spoczywa na kierującym, jednakże pasażerowie również mają niebagatelny wpływ na to co będzie się działo w trakcie drogi - a więc na bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem w dłuższą drogę niezwykle istotnym jest przygotowanie pojazdu do drogi. Wizyta w stacji diagnostycznej bądź w zakładzie serwisowym nie powinna zająć dużo czasu, a może uchronić przed przykrymi niespodziankami w trakcie podróży. Każdy kierowca sam powinien sprawdzić stan ogumienia, wycieraczek, płyny eksploatacyjne.
Kolejnym elementem przygotowania pojazdu do drogi jest prawidłowe rozmieszczenie bagażu. Nie powinien on przemieszczać się po samochodzie, nie powinien utrudniać kierowania pojazdem, zasłaniać kierowcy widoczności, tablic rejestracyjnych czy świateł pojazdu.
Samochód sprawny technicznie, bagaże prawidłowo rozmieszczone - to w drogę! Jeszcze przed wyruszeniem kierowca powinien rozplanować trasę przejazdu, sprawdzić warunki atmosferyczne i ewentualnie przepisy obowiązujące w innych krajach, jeżeli podróż będzie odbywać się również poza granicami. Kierujący powinien wsiąść za kierownicę wypoczęty i skupiony już jedynie na drodze. Należy pamiętać również, aby nie ufać "ślepo" urządzeniom, które mają pomagać w trakcie jazdy (nawigacje).

Co lub kto jeszcze wpływa na bezpieczeństwo podróży? Oczywiście niebanalny wpływ na zachowania kierowcy i na własne bezpieczeństwo mają również pasażerowie. Odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa i nie rozpraszanie kierowcy w trakcie jazdy - to podstawowe zasady, których powinna przestrzegać każda osoba podróżująca samochodem - i to zarówno osobowym, jak i autokarem.

Zobacz również: KIEROWCO JEDŹ BEZPIECZNIE!

                            ZWOLNIJ TEMPO PRZED PODRÓŻĄ

opracował: asp. sztab. Paweł Przestrzelski
                  SPS WRD KSP