UWAGA NA PRĘDKOŚĆ! - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

UWAGA NA PRĘDKOŚĆ!

Data publikacji 15.02.2019

Co czwarty wypadek drogowy, którego sprawcą jest kierujący pojazdem, spowodowany jest przez nadmierną prędkość. Lekceważenie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości i zbytnia wiara w swoje umiejętności poruszania się z prędkością niebezpieczną, często prowadzą do ludzkich tragedii. Aby zmniejszyć liczbę kierowców poruszających się zbyt szybko, a tym samym zmniejszyć liczbę ofiar na drogach, policjanci ruchu drogowego intensyfikują działania eliminujące z ruchu "prędkich" kierowców.

Prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji uczestników ruchu drogowego. Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych użytkowników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbardziej zagorzałych zwolenników poruszania się z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne, ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drogach.

W najbliższym czasie policjanci ruchu drogowego w całej Polsce przyjrzą się dokładnie prędkościom osiąganym przez kierowców. Z uwagi na fakt, że prędkość ma istotny wpływ na ilość wypadków drogowych, a także na ciężkość obrażeń ciała ofiar, kierujący mający "ciężką nogę" nie mogą liczyć na pobłażliwość. Policjanci będą kontrolować prędkość zarówno na posterunkach z miernikami prędkości, jak i z wykorzystaniem radiowozów oznakowanych i nie oznakowanych oraz wyposażonych w videorejestratory.

opracował: podkom. Paweł Przestrzelski
                   SPS WRD KSP