Rozmowy o "Bezpiecznym Uczniu" - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Rozmowy o "Bezpiecznym Uczniu"

Policjanci warszawskiej "drogówki" poprowadzili zajęcia w Szkole Podstawowej w Nadarzynie, w ramach działań "Bezpieczny Uczeń". Przedstawiciele Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD KSP odwiedzają placówki oświatowe w pobliżu miejsc zagrożonych wypadkami drogowymi i przybliżają uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Opowiadają jak zadbać o swoje bezpieczeństwo jako pieszy, rowerzysta i pasażer. Pogadanki przeplatane są filmami i prezentacjami multimedialnymi.

Jak i gdzie bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i po co są elementy odblaskowe. Co musi posiadać rowerzysta, a w co powinien być wyposażony jego rower. Czy pasażer musi zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie i czy może przeszkadzać kierowcy autobusu w czasie jazdy. To tylko niektóre pytania, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie i policjanci. Wszystko po to, aby dzieci zrozumiały, że przepisy i zasady obowiązujące na drodze są po to, aby wszyscy, którzy się nią poruszają, mogli czuć się bezpiecznie.

Ważnym elementem poruszanym we wszystkich klasach, były kwestie związane ze sposobem poruszania się pieszych i korzystania przez nich z elementów odblaskowych oraz ze słuchawek. Policjanci prezentowali film pt. "Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki" uświadamiający, że chodzenie po drodze nie jest wirtualne i korzystanie ze smartfona może skończyć się prawdziwym wypadkiem drogowym.

W starszych klasach często poruszano tematykę jazdy na rowerze i niezbędnych w tym zakresie uprawnień, a także zagrożeń związanych z jazdą niezgodną z przepisami bądź bez karty rowerowej.

W trakcie wszystkich zajęć dzieci wykazywały się dużą wiedzą i chęcią do współpracy. Odpowiadały na pytania i same poruszały ciekawe kwestie. To z pewnością nie ostatnie spotkanie policjantów warszawskiej "drogówki" z uczniami Szkoły Podstawowej w Nadarzynie, ponieważ tematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie została wyczerpana. Zarówno dzieci, nauczyciele jak i policjanci zgodnie stwierdzili, ze potrzeba więcej takich zajęć.

opracował: podkom. Paweł Przestrzelski
                  SPS WRD KSP