STOP WYPADKOM - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

STOP WYPADKOM

Data publikacji 02.10.2019

Stan bezpieczeństwa na drogach Warszawy i garnizonu stołecznego cały czas pozostawia wiele do życzenia. Pomimo wielu działań podejmowanych przez policjantów warszawskiej "drogówki", liczba osób zabitych i poszkodowanych w wypadkach, jak i również samych wypadków jest zbyt duża. Dodatkowo rozpoczynający się okres jesienny to więcej zagrożeń. Dlatego 1 października br. na terenie m. st. Warszawy rozpoczęły się działania zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym "STOP WYPADKOM"!

W Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzone są analizy stanu bezpieczeństwa na drogach stolicy. Od początku roku do końca sierpnia 2019 r. odnotowano 612 wypadków drogowych, w wyniku których 713 osób odniosło obrażenia ciała, a 26 osób poniosło śmierć. Dane te determinują do podejmowania intensywnych działań prewencyjnych i profilaktycznych, których celem jest wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań, powodowanych zarówno przez pieszych, jak i kierujących pojazdami. 

Wśród głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych należy wymienić przede wszystkim: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego czy nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Błędy pieszych doprowadzające do wypadków to: wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, przebieganie przez jezdnię, przechodzenie w miejscach niewyznaczonych i zabronionych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Policjanci "drogówki" będą kierowani do służby przede wszystkim w miejsca, gdzie dochodzi na największej liczby wypadków drogowych. Będą wyposażeni w mierniki prędkości i trzeźwości oraz narkotestery. Zwrócą uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania na drodze i wobec ich sprawców zastosują środki przewidziane prawem.