Droga jesienią …na co uważać. - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Droga jesienią …na co uważać.

Data publikacji 13.11.2019

Jak pokazują statystyki podróżowanie jesienią nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza w miesiącu październiku dochodzi do wielu wypadków, w których cierpi wiele osób-uczestników ruchu drogowego. Na co warto zwrócić uwagę i o jakich zasadach należy pamiętać aby bezpieczne dojechać do celu podróży.

  1. Często pojawiające się jesienią  mgły oraz opady deszczu pogarszają widoczność. Należy zatem pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów. Możemy też - nawet późną jesienią - spotkać na drodze motocyklistów, którzy potrzebują o wiele więcej miejsca na bezpieczne zatrzymanie.
  2. Mokra i śliska jezdnia, na której często zalegają liście czy błoto powoduje, że o wiele łatwiej można stracić panowanie nad pojazdem. Szczególną uwagę należy zwrócić  na  drogach prowadzących przez las, obok zbiorników wodnych, zagłębieniach terenu oraz na mostach i wiaduktach. Obserwuj więc nawierzchnię drogi bo gdy będziesz musiał się w tym miejscu nagle i gwałtownie zatrzymać to droga hamowania może okazać się zaskakująco długa i niewystarczająca do uniknięcia wypadku.         
    Pamiętaj o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze!
  3. Warto zainwestować w dobrej jakości opony– zbyt „płytki” bieżnik oraz niewłaściwe ciśnienie może być  również poważnym zagrożeniem.
  4. Dobra widoczność to bardzo ważny element bezpieczeństwa. Szczególnie okres jesienno - zimowy wymaga aby właściciele i kierujący zadbali o stan techniczny swoich pojazdów. Sprawne wycieraczki i uzupełniony płyn do spryskiwacza to podstawa. Opady deszczu i pojawiające się na jezdniach błoto powodują, że już po krótkiej jeździe szyby są brudne i utrudniają nam widoczność.
  5.  Skontroluj oświetlenie pojazdu. To jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jesienią. Jeżeli widzisz, że skuteczność świateł się pogorszyła wymień żarówki i zadbaj o jakość reflektorów.
  6. Ponieważ okres jesienno-zimowy wymaga szczególnego przygotowania pojazdu więc najlepiej udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów lub mechanika, który w profesjonalny sposób sprawdzi wszystkie elementy i układy mające wpływ na bezpieczne poruszanie się po drodze naszymi „maszynami”. Dobre hamulce, sprawny układ kierowniczy oraz zawieszenie to podstawa bezpiecznego poruszania się po drogach.

 

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku w czasie kierowania. Pośpiech, nerwy i stres są często przyczyną wielu sytuacji, które przyczyniają się do powstawania wypadków drogowych.