KONTROLE AUTOKARÓW W FERIE - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

KONTROLE AUTOKARÓW W FERIE

Data publikacji 04.02.2020

Ferie zimowe w województwie mazowieckim trwają od 10 do 23 lutego. To czas odpoczynku dzieci i młodzieży od obowiązków szkolnych związany między innymi z wyjazdami indywidualnymi i zorganizowanymi. Policjanci warszawskiej "drogówki" jak zawsze dołożą starań, aby podróże były bezpieczne. Sprawdzą stan techniczny autokarów, będą także kontrolować stan samochodów osobowych, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci. Zwiększony będzie nadzór nad ruchem na trasach wyjazdowych.

Już od 7 lutego Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Radomiu Oddział Warszawa rozpocznie kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych. Organizatorzy wyjazdów i rodzice zawsze mogą poprosić kierowców o okazanie protokołu takiej kontroli, aby mieć pewność, że dzieci będą podróżować sprawnym pojazdem, a wiozący je kierowca posiada odpowiednie kwalifikacje.

Kontrole autokarów odbywać się będą na parkingu samochodowym przylegającym do hali widowiskowo-sportowej "TORWAR" przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Policjanci i Inspektorzy będą na posterunku w dniach:

  • 7 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP), w godzinach 13.00-19.00 (ITD)
  • 8-11 lutego w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 12-14 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),
  • 15 lutego w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 16 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),
  • 17-18 lutego w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 19-21 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP).

Poza dniami i godzinami wystawienia punktów kontrolnych, kontrole będą dokonywane na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:

  • (22) 603-77-55 (całodobowo) lub
  • (22) 603-77-18 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

Również za pośrednictwem strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Rodzice dzieci spędzających ferie w domu powinni im przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Będą to również robić policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej warszawskiej "drogówki" w trakcie zajęć w miejscach zorganizowanego wypoczynku. W trakcie "Zimy w mieście" funkcjonariusze organizują spotkania w placówkach oświatowych. W formie zabaw i prelekcji przypomną o najważniejszych zasadach drogowych, które powinny ustrzec najmłodszych uczestników ruchu drogowego przed wypadkami drogowymi. Policjanci będą kłaść duży nacisk na używanie elementów odblaskowych.

Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania profilaktyczne i prewencyjne. Będą uświadamiać zagrożenia uczestnikom ruchu drogowego i kontrolować przestrzeganie przepisów. W okresie ferii zimowych zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów (zarówno autokarów i samochodów). Sprawdzą trzeźwość kierowców i czy nie przekraczają oni dopuszczalnych prędkości. Skontrolują zapinanie pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci w pojazdach. W okolicach miejsc wypoczynku najmłodszych sprawdzą, czy kierujący i piesi nie powodują dla siebie zagrożenia.

"Bezpieczne ferie" 2020 - autobusy do kontroli