Świąteczny weekend na drodze - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

Świąteczny weekend na drodze

Data publikacji 30.10.2020

Przed Nami czas zadumy, przemyśleń i refleksji, przez co użytkownicy dróg mogą być mniej uważni, rozkojarzeni i zamyśleni. Mimo sytuacji epidemiologicznej każdy chce odwiedzić bliskich na cmentarzach. Spowoduje to wzmożony ruch na drogach. Nie tylko przy cmentarzach, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym kraju. Dlatego tak ważnym jest zachowanie szczególnej ostrożności w tym czasie.

Policjanci warszawskiej „drogówki” apelują o rozwagę i w miarę możliwości pozostanie w domach. Natomiast dla osób, które wyruszą w podróż niech daleko nie oznacza szybko. Przejechanie dłuższej drogi musi wiązać się z dobrym rozplanowaniem trasy, w tym uwzględnienie postojów. Przerwy pozwolą pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Należy również wziąć pod uwagę fakt większego natężenia ruchu pojazdów, co może wydłużyć przewidywany czas dojazdu.

Należy również pamiętać, żeby nie jeździć "na pamięć". Organizacja ruchu przy wielu cmentarzach zostanie zmieniona po to, aby każdy mógł w miarę swobodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.
Po przybyciu do miejsca docelowego należy zaparkować pojazd w miejscu wyznaczonym i dozwolonym zgodnie z przepisami. Zabrania się blokować wjazdu i wyjazdu z jakiejkolwiek drogi, ani dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanych pojazdów. Zabrania się też również utrudniać ruchu pieszym, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzicom idącym z wózkiem. Pojazdy źle zaparkowane, utrudniające ruch bądź stwarzające zagrożenie na drodze, mogą zostać usunięte na koszt właściciela.

Poruszając się po drogach (zwłaszcza w miejscach o zmienionej organizacji ruchu) trzeba stosować się do znaków, sygnałów drogowych i poleceń wydawanych przez osoby do tego uprawnione. Należy zwracać uwagę na znaki poziome i pionowe oraz na sygnalizację świetlną. Należy przy tym pamiętać, że na skrzyżowaniu znajduje się policjant kierujący ruchem, podawane przez niego sygnały i polecenia są najważniejsze. Przy cmentarzach można spotkać również nadzór ruchu komunikacji miejskiej czy też harcerzy – osoby te starają się pomóc i ułatwić poruszanie się użytkownikom dróg. Nie należy ich ignorować, lecz bez zbędnych dyskusji wykonywać polecenia.

Wszystkim Nam zależy na tym, aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu, dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Zachowanie dystansu społecznego, zakładanie  maseczek  i częsta dezynfekcja rąk może uchronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa.