„odBLASKi NA MASKI” - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KSP

Aktualności

„odBLASKi NA MASKI”

Data publikacji 16.12.2020

Dziś w godzinach porannych, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, odbyła się inauguracja akcji odBLASKi NA MASKI, której współorganizatorami są Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Automobilklub Polski. Policjanci z warszawskiej "drogówki" rozdawali pieszym „odblaskowe maseczki", przypominając tym samym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, jak również maseczek ochronnych.

W dobie pandemii zasłanianie ust i nosa, to obowiązek każdego. Przepis ten obowiązuje w miejscach publicznych, a więc również, gdy poruszamy się po drodze. Zimowa aura i szybko zapadający zmrok powodują, że piesi są słabiej widoczni. Odblaskowy element ubrania (maseczka z odblaskiem, którą i tak musimy mieć na twarzy) sprawi, że pieszego łatwiej będzie dostrzec z większej odległości. Nie bez znaczenia jest fakt, że maseczkę powinien nosić prawie każdy, co powoduje powszechność jej używania. 

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Jest on niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a z prędkością 90 km/godz. - 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd.

Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego,
w szczególności pieszych, poprzez promowanie noszenia elementów odblaskowych.

„Odblaskowe maseczki” oraz inne elementy odblaskowe będą rozdawane osobom poruszającym się na mało oświetlonych drogach m.st. Warszawy i powiatach ościennych
w terminie od 16 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Do zobaczenia na drodze!

  • Akcja "odBLASKI NA MASKI"
  • Akcja "odBLASKI NA MASKI"
  • Akcja "odBLASKI NA MASKI"
  • Akcja "odBLASKI NA MASKI"
  • Akcja "odBLASKI NA MASKI"
  • Akcja "odBLASKI NA MASKI"
  • Akcja "odBLASKi NA MASKI
  • Akcja "odBLASKi NA MASKI
  • Akcja "odBLASKi NA MASKI

Film „odBLASKi NA MASKI”

Pobierz plik „odBLASKi NA MASKI” (format mp4 - rozmiar 13.43 MB)