TELEFON KOMÓRKOWY A KIEROWANIE POJAZDEM - ENCYKLOPEDIA DROGOWA - Wydział Ruchu Drogowego KSP

ENCYKLOPEDIA DROGOWA

TELEFON KOMÓRKOWY A KIEROWANIE POJAZDEM

Data publikacji 29.01.2021

Czy używanie telefonów komórkowych podczas jazdy jest bezpieczne? Na pewno nie. Każde zachowanie kierowcy odwracające jego uwagę od sytuacji na drodze może spowodować zagrożenie…

Wiemy, że samochód znajdujący się w ruchu pokonuje drogę w określonym czasie. Mało który kierowca zatrzymuje samochód, gdy usłyszy dzwonek telefonu. Szukamy go w kieszeni bądź torebce... Trwa to niby sekundę, ale w tym czasie pojazd wciąż się przemieszcza. Prowadzona rozmowa może tak zaabsorbować kierowcę, że za późno zauważy niebezpieczeństwo na drodze. Gdy wydłuża się czas reakcji, to jednocześnie droga hamowania jest dłuższa (o tym pisaliśmy już w art. „droga hamowania”). Możemy nie być w stanie zatrzymać pojazd w miejscu, gdy zaistnieje taka potrzeba... Pamiętajmy, że  używanie dozwolonych prawem zestawów słuchawkowych bądź urządzeń głośnomówiących nie jest również do końca bezpieczne, gdyż każda rozmowa, nawet z pasażerem może ropraszać naszą uwagę.

Zgodnie z art 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.: Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie stosując się do tego przepisu narażamy się na mandat karny w wysokości 200zł i 5 punktów karnych.

Przymominamy też, że przepis ten dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc nie tylko samochodami, ale również motocyklami, motorowerami, rowerami, pojazdami zaprzęgowymi, itp.

Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji apelują, aby będąc za kierownicą, nie rozmawiać przez telefon komórkowy w żaden sposób.
Unikniemy wtedy nie tylko ewentualnego mandatu,
ale też i PRZEDE WSZYSTKIM możemy uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze.

  • Zdjęcie przedstawia kierującą korzystającą z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
    TELEFON KOMÓRKOWY
  • Zdjęcie przedstawia kierującego korzystającego z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
    TELEFON KOMÓRKOWY
  • Zdjęcie przedstawia kierującego korzystającego z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
    TELEFON KOMÓRKOWY