ZIMA NA DRODZE - ZADBAJ O DOBRĄ WIDOCZNOŚĆ - ENCYKLOPEDIA DROGOWA - Wydział Ruchu Drogowego KSP

ENCYKLOPEDIA DROGOWA

ZIMA NA DRODZE - ZADBAJ O DOBRĄ WIDOCZNOŚĆ

Data publikacji 11.12.2020

Odśnieżenie i przygotowanie samochodu do jazdy zajmuje tylko chwilę, ale jest bardzo ważne. Żaden z kierowców nie wyruszy w trasę bez powietrza w oponach, czy paliwa w baku. A co z "zadbanymi" szybami? O ile w lecie nie ma z tym problemów, o tyle zimą trzeba poświęcić trochę uwagi, aby spełnić wymogi prawne.

W art. 66 ustawy "Prawo o ruchu drogowym" zostało między innymi zapisane:

"Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, (...)
5) ZAPEWNIAŁO DOSTATECZNE POLE WIDZENIA KIEROWCY oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;"

Dlatego też z punktu widzenia prawnego, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego, należy zadbać o "widoczną" szybę. Usunięcie śniegu z szyb umożliwi dobrą obserwację drogi. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na ewentualny lód, bądź szron. Kiedy kierowcy uda się już usunąć wszystkie przeszkody występujące na zewnątrz szyb, musi zadbać o ich stan od wewnątrz. Tu istotną rolę spełnia działający nawiew na przednią szybą i klimatyzacja, które pozwolą w jak najszybszy sposób pozbyć się ewentualnej pary na szybach.

Często zobaczyć można na drodze kierowców jadących nieodśnieżonymi nie tylko pojazdami, ale również szybami. Próbują jechać z tak zwanym "wizjerem" w przedniej szybie. Niestety takich spieszących się i nieodpowiedzialnych kierowców również można spotkać na naszych drogach. Mandat wypisany w takim przypadku przez policjantów wydaje się małą karą wobec możliwości spowodowania niebezpiecznych sytuacji lub nawet wypadku na drodze, w którym ucierpieć mogą inne osoby.

Za jazdę zaśnieżonym samochodem, w którym ograniczone jest pole widzenia kierowcy, grozi mandat do 500 zł (art. 3 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Przypominamy wszystkim, że właściwe przygotowanie samochodu do jazdy jest obowiązkiem każdego kierowcy. Szczególnie w zimowych warunkach zadbanie o dobrą widoczność daje kierującemu możliwość obserwowania wszystkiego, co dzieje się dookoła pojazdu oraz podjęcia właściwych decyzji i wykonania sprawnie prawidłowych manewrów na drodze.

  • Zdjęcie przedstawia zaśnieżoną przednią szybę samochodu.
    Zaśnieżony samochód.
  • Zdjęcie przedstawia zaśnieżoną  boczną szybę samochodu od strony kierowcy.
    Zaśnieżony samochód.
  • Zdjęcie przedstawia zaśnieżoną tylną szybę samochodu.
    Zaśnieżony samochód.