Aktualności

26 LUTY 2021 ROKU – DZIAŁANIA „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

Data publikacji 25.02.2021

26 lutego br. policjanci ruchu drogowego garnizonu stołecznego przeprowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, rowerzystami i pieszymi.

Bezpieczeństwo "niechronionych uczestników ruchu drogowego", czyli przede wszystkim pieszych i rowerzystów w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych, jak i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Jednak powinni oni mieć świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć.

Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych, czy przejazdem dla rowerzystów i uważne rozejrzenie się.

Pamiętajmy, że przestrzeganie zasad ruchu drogowego pomoże wszystkim w bezpieczniejszym poruszaniu się po drogach.